فروشگاه تجهیزات ایمنی دلفان تماس با مدیریت

نکات ایمنی سندبلاست

نکات ایمنی سندبلاست

نکات ایمنی سندبلاست :

سندبلاست در واقع یکی از رایج ترین روش ها برای حفاظت و نگهداری سطوح خارجی و داخلی فلزات مثل سازه های فلزی، بدنه ی وسایل نقلیه و... است. واژه سندبلاست در لغت به معنای شن پاشی و یا ماسه پاشی می باشد. در این روش به وسیله هوای فشرده و یا پرتاب مواد ساینده با سرعت بالا،  برای تمیزکردن یا صیقل دادن سطوح فلزی استفاده می نمایند. به طور معمول برای تمیز کردن سطوح اجسام کوچک از روش های برس زنی، سنگزنی، سمباده زنی وصیقل دادن استفاده می کنند ولی برای اجسام بزرگتر و با وسعت بالاتر روش های فوق بسیار وقت گیر و مشکل خواهد بود. در چنین شرایطی بهترین کار استفاده از روش سندبلاست است.  

 

کاربردهای سندبلاست :

 1. زنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات فلزی
 2. رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات فلزی
 3. آماده کردن سطوح قطعات فلزي براي انجام انواع آبکاری های صنعتی
 4. صیقل کاری مات و تمیزکاری انواع قالب های صنعتی به ویژه قالب هاي ریخته گری
 5. حک کردن نوشته ها و شکل های مختلف و برجسته کاری برروی سطوح فلزی، شیشه ای، چوبی، کاشی و سرامیک برای انجام دادن کارهای هنری، تبلیغاتی و تجاری

 

خطرات سندبلاست :

مهم ترین خطری که کارگران سندبلاست کار را تهدید می نماید این است که میزان تراکم گرد و غبار در سندبلاست بسیار زیاد است. در عملیات سند بلاست مواد ساینده از جنس سیلیس، خرده هاي فلزی و اکسید فلزات مانند اکسید آلومینیوم می باشند. این مواد با استفاده از فشارزیاد کمپرسور توسط نازل دستگاه شتاب گرفته و بر روی سطوح مورد نظر با سرعت بسیار زیادی پاشیده می شوند. گرد و غبار این مواد به خصوص سیلیس در هوای محیط کار به شکل معلق پراکنده شده و براي کارگران این نوع مشاغل که غالبا به سندبلاستر معروف هستند خطرناک می باشد. استنشاق گرد وغبار سیلیس می تواند بیماری هایی همچون سیلیکوزیس را برای فرد ایجاد نماید. با تهویه کافی و کاهش غلظت غبارات و همچنین رعایت نکات ایمنی سندبلاست می توان خطر این بیماری را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

 

آیین نامه ایمنی سندبلاست :

 1. به جای استفاده از مواد سیلیس دار که خطرات بیشتری را برای انسان در پی دارد می توان از ساینده های دیگری نظیر گرانول اکسید آلومینیوم و یا ذرات سمباده استفاده نمود.

 

 1. اجرای عملیات سندبلاست برای قطعاتی که خیلی بزرگ نیستند و امکان جابجایی آنها مقدور است باید در سالن محصوری که ابعاد کافی داشته باشد انجام شود.  

 

 1. سالنی که قرار است در آن عملیات سندبلاست انجام شود باید به گونه ای باشد که رانش هوا از طرف بالا به سمت پایین صورت پذیرد. بدین معنی که ضریب خروجی هوا به میزانی باشد که باعث فشار منفی کمی در سالن گردد تا هوای تازه بتواند از بالا وارد سالن شده و آلودگی از منافذ سالن به بیرون انتشار نیابد.  

 

 1. اپراتور سندبلاست باید مجهز به تجهیزات ایمنی سندبلاست همچون چکمه لاستیکی دستکش ساق بلند لباس کار و کلاه مخصوص باشد. علاوه بر آن افرادی که در نزدیک سالن سندبلاست می باشند به دلیل آنکه در معرض استنشاق غبارات ناشی از سندبلاست هستند باید حتما از فیلتر تنفسی استفاده نمایند.

 

 1. ساعت کار فرد سندبلاست کار در شبانه روز باید کمتر از 8 ساعت باشد و علاوه بر آن اپراتور نباید بیش از 40 دقیقه به طور مداوم در داخل سالن سندبلاست کار نماید و در مدتی که به تناوب سندبلاست کار در سالن کار می نماید باید به وسیله ی شخص دیگری که در خارج سالن باشد مورد مراقبت قرار گیرد.

 

 1. توزیع نور مناسب در سالن و سیستم ارتباط تلفنی و یا صوتی بین مراقب و فرد سندبلاست کار امری کاملا الزامی است. در صورتی که جهت تامین روشنایی نتوان از فشار برق تا 50 ولت استفاده نمود، برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی افراد لازم است مقررات ایمنی استفاده از ولتاژ ضعیف و سیستم سیم اتصال موثر الکتریکی بدنه به زمین مصرف کنندههای الکتریکی مراعات گردد.

 

 1. مدیر واحد باید حتما شخصی را به عنوان مسئول را جهت نظارت بر کار کارگاه های سندبلاست تعیین کند تا مقررات گفته شده تا به اینجا همواره تحت کنترل باشد.  

 

جهت خرید تجهیزات ایمنی سندبلاست لطفا با شماره های سایت تماس بگیرید.

تاریخ ثبت : 1400/02/05

خرید تلفنی

واتساپ