فروشگاه تجهیزات ایمنی دلفان تماس با مدیریت

نحوه انتخاب کپسول آتش نشانی

نحوه انتخاب کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی قابل حمل یک ماده مهم ایمنی می باشد که هر مکان و وسیله نقلیه باید از آن برخوردار باشد.  در صورتی که از کپسول آتش نشانی به شکل صحیح استفاده شود می تواند خسارت ناشی از آتش سوزی را کاهش و یا حتی از آن جلوگیری کند، انتخاب ساده است زمانی که انواع مختلف کپسول آتش نشانی را برای طبقات مختلف آتش سوزی که ممکن است رخ دهد را بشناسید.  ابتدا مشخص کنید که از کپسول آتش نشانی قرار است در چه جایی استفاده شود، آیا قرار است در یک گاراژ ، آشپزخانه ، وسیله نقلیه ، آتش بازی ، تخته های پرس ، پیک نیک یا فقط یک مکان کلی در داخل خانه یا اطراف آن استفاده شود؟ این موضوع به شما کمک می کند تا نوع و اندازه کپسول را بهتر انتخاب کنید، حتی در خانه ها یا ساختمان هایی که مجهز به سیستم اطفاء حریق هستند باید کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد. مشخص کنید که چه کلاسی از آتش سوزی ممکن است در آن مکان رخ دهد و انواع صحیح کپسول آتش نشانی را انتخاب کنید.

تقریبا 5 طبقه آتش سوزی وجود دارد(طبقات آتش سوزی ممکن است متفاوت باشد)

_ آتش سوزی معمولی مانند سوختن کاغذ و چوب

_ مایعات قابل اشتعال مانند بنزین و پلاستیک مذاب

_ آتش سوزی الکتریکی که شامل همه وسایل الکتریکی پر انرژی می باشد.

_ فلزات قابل احتراق مانند منیزیم و باتری های لیتیوم

_ روغن و گریس

توجه داشته باشید که طبقه بندی آتش سوزی یکسان نمی باشد.

برای هر نوع از آتش سوزی از کپسول آتش نشانی همان نوع مورد تایید استفاده کنید. بعضی از کپسول های آتش نشانی ممکن است برای چند نوع از آتش سوزی مورد استفاده قرار گیرد.

همه کپسول های آتش نشانی برای خنک کردن یا خاموش کردن آتش عمل می کنند و یا زنجیره شیمیایی را که واکنش به آن را سوزاندن می نامیم می شکنند.
خاموش کننده ها به طور معمول حاوی یک یا چند ماده شیمیایی جامد یا مایع برای خاموش کردن و یک ماده شیمیایی دیگر به عنوان پیشران هستند، یا در برخی موارد پیشرانه گاز نیز یک ماده خاموش کننده گاز مانند است.

انواع خاموش کننده ها عبارتند از :

آب (با یا بدون ضد یخ )، فوم آبی، مواد شیمیایی خشک (دی اکسید کربن و هالون و پودر خشک) ، مواد شیمیایی مرطوب ، مواد شیمیایی مشابه که خاموش را خنک و خاموش می کند و به سرعت تبخیر می شود.

جهت انتخاب کپسول آتش نشانی می توانید از برچسب های روی آن استفاده کرد. معمولا کپسول های آتش نشانی با برچسب هایی مشخص می شوند اغلب کپسول های آتش نشانی دارای 5 برچسب A,B,C,D,K می باشند. که در زیر مفهوم آن ها را شرح می دهیم.

کپسول های آتش نشانی نوع A : برای آتش سوزی های معمولی مثل چوب، کاغذ، پارچه و موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

کپسول های آتش نشانی نوع B : برای آتش سوزی های ناشی از مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، گریس, رنگ های روغنی و موارد مشابه استفاده میشوند.

کپسول های آتش نشانی نوع C :  برای آتش سوزی های ناشی از وسایل برقی مورد استفاده قرار میگیرند.

کپسول های آتش نشانی نوع D : برای فلزات قابل اشتعال استفاده می شود و معمولا در کارخانه ها استفاده می شود.

کپسول های آتش نشانی نوع K : می توان از آن برای آتش سوزی های ناشی از روغن های خوراکی، روغن های گیاهی، این نوع کپسول ها معمولا در آشپزخانه های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند.

برای مصارف خانگی می توانید از یک کپسول آتش نشانی چند منظوره (A,B,C) استفاده کنید.

نکته دیگری که برای انتخاب کپسول آتش نشانی باید در نظر بگیرید اندازه و وزن کپسول می باشد. وزن کپسول نشان دهنده میزان مواد شیمیایی موجود در آن می باشد. شما بر اساس نیاز باید اندازه و وزن آن را انتخاب کنید. به این نکته دقت کنید که هر چه اندازه کپسول بزرگتر باشد حمل و نقل آن سخت تر خواهد شد.

اما چگونه از کپسول آتش نشانی استفاده کنیم : ابتدا دستورالعمل مربوط به آن را مطالعه کنید تا با نکات و موارد مربوط به آن آشنا شوید و بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. و موارد کلی استفاده از کپسول آتش نشانی به شرح زیر می باشد.

ابتدا پین را بکشید و نازل را از خود دور نگه دارید 

با هدف قرار گرفتن آتش به درستی بازدهی آن را افزایش دهید

اهرم را به آرامی و با سرعت کنترل شده فشار دهید

نازل را به طرف دیگر بکشید تا همه آتش را در بر بگیرد.

همچنین می توانید جهت تمرین واقعی از آتش نشانی محله تان درخواست آموزش داشته باشید.

 

تاریخ ثبت : 1398/11/15

خرید تلفنی

واتساپ